Závěrečná kvalifikace: Pro Tzigane du Berlais rozcvička

V sobotu se v Pardubicích uskuteční poslední dostihový den před mítinkem Velké pardubické, jehož vrcholem je Cena města Pardubic – EURO EQUUS – IV. kvalifikace na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou (NL, 5800 m). Hvězdou devítičlenné sestavy je poslední vítěz Velké pardubické Tzigane du Berlais. Ten má samozřejmě start v říjnovém vrcholu jistý, ovšem šestice jeho soupeřů má poslední šanci ke splnění kvalifikačních podmínek.

Svěřenec Pavla Tůmy Tzigane du Berlais (Faltejsek) platil řadu let za velký talent pro pardubické krosy a loni jako sedmiletý hned svou premiérovu účast ve Velké pardubické proměnil ve vítězství. Jediný start v aktuální sezóně absolvoval v květnové kvalifikaci. V ní mu sice porážku z Velké pardubické vrátil Hegnus, přesto zanechal dobrý dojem. Poté, co se trochu trápil v hluboké oranici, totiž vbíhal na travnatý ovál až jako sedmý, ale nakonec svým tradičně silným závěrem vybojoval druhou příčku. Na startu zářijové kvalifikace byl také loni, kdy skončil druhý, takže jeho realizační tým volí osvědčený program.

Kvalitní duo chystá na závěrečnou kvalifikaci trenér Josef Váňa. Pro oba jeho svěřence ale platí, že pokud se mají postavit za pět týdnů na start Velké pardubické, musí sobotní dostih dokončit bez pádu a vybočení. Theophilos (Bartoš) byl totiž v květnové kvalifikaci zadržen. V dalších startech se ovšem ukázal ve výrazně lepším světle, když před měsícem ovládl dvojkovou Cenu Peruána. Mazhilise (Kratochvíl) čeká premiéra v pardubických kvalifikacích. O jeho třídě ale netřeba pochybovat. Vždyť před třemi lety ovládl největší italskou steeplechase Gran Premio Merano. Po několika rozpačitých startech se navíc minule dobře předvedl i v Pardubicích, když ho až po boji udolal talentovaný Evžen.

Jediným koněm na startu, který už získal vítězství v kvalifikaci na Velkou pardubickou, bude Talent (Novák). Svěřenec Hany Kabelkové svůj životní úspěch vybojoval loni v květnu, kdy za sebou nechal výborné trio svěřenců Josefa Váni ve složení Ange Guardian, No Time To Lose, Theophilos. Od té doby ale nestartoval, takže jeho forma je otazníkem. Do Velké pardubické zatím hlášený není, ale ještě konce září bude možnost dohlášek. Té v případě úspěchu může využít také Amadeon (Ferhanov). Tomu se loni dařilo na lehkých skocích, když zvítězil v proutěnkářském Zlatém poháru EŽ Praha. Letos se svěřenec Heleny Vocáskové zaměřil na krosy a jistý červnový triumf z dostihu II. kategorie napovídá, že ani tady nelze přehlížet.

Do Velké pardubické není přihlášený ani Valtz (Matuský), který se v posledních dvou startech utkal s Amadeonem. V květnu s ním prohrál až po boji, ale v červnu byl mezi nimi výraznější rozestup. Kvalifikaci nemá splněnou ani Krocoleon (Myška), který před měsícem nestačil pouze na Theophilose. Naopak do cíle už se v letošních kvalifikacích dostali vítěz Velké pardubické 2015 Ribelino (Glassonbury) a teprve šestiletý Dulcar de Sivola (Borč), ale ani jeden z nich se v nich nevešel mezi pětici nejlepších. Pokud se jim to tentokrát podaří, bude to úspěchem.

Novinkou v pardubickém programu je proutěnkářská 140. Bad Harzburger Galopprennwoche za podpory Nadace pro rozvoj města Pardubic (I. kat., 3400 m), která nabídne souboj generací. Nejvýraznějšími úspěchy se totiž ze sedmičlenného pole může pochlubit dvanáctiletý Čáriray (Odložil), který zvítězil ve dvou jedničkách na mítinku Velké pardubické. Forma svěřence Stanislava Popelky sice pravidelně graduje na podzim, nicméně navrch by měli mít čtyřletí Cheminée (Faltejsek) a Black Bard (Bartoš), kteří při posledních startech naznačili suverénními vítězstvími velký potenciál.

V Ceně Irakliona za podpory CRYSTAL GLAMOUR, a.s. (II. kat., 4500 m) bude obhajovat loňské vítězství Hegnus (Stromský). Svěřenec Radka Holčáka v jediném letošním startu zvítězil v květnové kvalifikaci a tentokrát se půjde především rozcvičit před Velkou pardubickou, v jejíž loňské edici skončil druhý. Největšími soupeři by mu měli být naposled v lysolabském Memoriálu Evy Palyzové suverénní Aeneas (Kratochvíl) a v květnové kvalifikaci třetí Player (Novák). Ten se zúčastnil i srpnové kvalifikace, ale už na druhém skoku ztratil jezdce.

Specialisté na krátké cross country míří do Ceny DENÍKU PRÁVO (II. kat., 3300 m). Loňské vítězství bude obhajovat Starbuck (Novák), který v podobném dostihu triumfoval také v květnu, ale až čtvrtý skončil v Červnové cross country Válečníka. V ní zhruba kilometr po startu převzal vedení jiný reprezentant stáje EŽ Praha Medic (Složil ml.) a už před sebe nikoho nepustil. Třetí tehdy skončil Tiara Man (Ferhanov). Také on je v podobných dostizích dobře zavedeným jménem, když v květnu na Starbucka ztrácel jen krk a především je posledním vítězem Poplerova memoriálu. V něm třetí příčku obsadil Chrystal Cross (Myška), ale od té doby se na dráze neukázal.

(jf)

Tzigane du Berlais má díky vítězství v loňské Velké pardubické kvalifikaci splněnou
Jedním ze dvojice koní trenéra Josefa Váni st. je Theophilos
Jediným vítězem kvalifikace na startu bude Talent, vítěz z května 2018