Zimní královnou je Miss of Change, Stříbrná trofej pro Nairobi Boye

12. října 2024

V sobotu před 134. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou se konal tradiční mítink, jehož vrcholem byla BUDVAR 43. Cena Zimní královny pro dvouleté klisny. Stylem start-cíl ji ovládla hnědka Miss od Change. Svěřenkyně Miroslava Nieslanika měla v sedle Sabinu Mokrošovou a vyhrála jistě o 3/4 délky před Anonymou, kterou vedl žokej Martin Laube. Double získala trenérka Eva Záhorová a dostihová stáj DS Pegas.

Cena zimní královny se běžela o 600 tisíc korun. Největší favoritkou byla s kurzem 1,8:1 Westminster Love, která zde před třemi týdny debutovala vítězstvím.  V sobotu to ale nestačilo na lepší, než čtvrté místo. Miss of Change závodiště neustále střídá. Po Karlových Varech, Slušovicích a Velké Chuchli zavítal tým bílo-oranžových barev do Pardubic. Dobře odstartovala a diktovala svižné tempo. Do cíle už ji dotlačila druhá Anonyma s žokejem Martinem Laubem. „Dobře se nám podařil start. Ona je tempová klisna, cítila jsem, jak na nás přicházejí ostatní klisny, ale vítězství kobylka vybojovala,“ řekla v cíli Sabina Mokrošová, kterou od titulu žokejky dělí dvě vítězství. Na druhém místě skončila Anonyma, třetí skončila Odeta.

PŘEKÁŽKOVÉ DOSTIHY

Pěkný souboj nabídl i úvodní dostih, Stříbrná trofej města Merana. V national listed dostihu na 4400 metrů se po třítýdenní pauze a vítězství v Polsku opět radoval Nairobi Boy, kterého vedl jeho stálý žokej Jaroslav Myška a prodloužil tak narostlému šestiletému valachovi letošní šňůru vítězství na třetí v řadě. „Trochu jsem se bál, jestli jsem nenastoupil moc zostra, ale kůň byl perfektně připravený a dokonale prodal formu, kterou drží,“ řekl Myška. Hnědého valacha připravuje na Moravě trenérka Eva Záhorová pro syndikátní stáj V3J. Na druhém místě skončila dlouho vedoucí Platina s Danielem Vyhnálkem, třetí byl Joli Look s žokejem Beaurainem.

Ve Zlaté sponě tříletých pro koně, kteří na překážkách začínají. Roli favorita potvrdil Doram, kterého jeho jezdec Petr Foret poslal na špici a vydržel tam až do cíle a s rukama položenýma na krku koně klidně docválal do cíle. Druhé v cíli, ryzce Hidden Girl s žokejem Faltejskem, nadělil třináct koňských délek. Třetí místo vybojoval pěkným závěrem Anonymous s žokejem Ondřejem Velkem.

I v Křišťálovém poháru města Pardubic se radoval Petr Foret. I tentokrát to bylo pro stáj Pegas. Do cíle sice s valachem Ratem točil jako druhý, ovšem manévrem v polovině cílové roviny, kdy vzal koně do vnější stopy a začal se opírat do sedmiletého valacha. Ratea rozhýbal k závěru, který na vedoucího Le Gene Bleu s žokejem Thomasem Beaurainem stačil.

V dostihu pro amatéry v mezinárodním seriálu Fegentri zvítězil Decameron s českým amatérem v sedle Janem Ilíkem. Valacha připravuje trenérka Eva Záhorová pro stáj Václava Neckáře.

ROVINOVÉ DOSTIHY

Cena společnosti Tipsport pro sprintery se odehrávala v komorní společnosti pěti koní. Zvítězil čtyřletý valach Capitano s žokejem Martinem Laubem, na druhém místě skončil Le Rozel s žokejem Jiřím Chaloupkou. Pomyslné stupně vítězů uzavřela slovenská zástupkyně Loch Swan s PetrouZedkovou v sedle.

V dostihu II. kategorie na 1850 metrů, Ceně společnosti ProCare Medical – Memoriál am. MUDr. Milana Poláka – se z vítězství radovala Lucie Fialová v sedle Victory Icon a v rovině na 2480 m pak tuhém boji první místo bral Vévoda s žokejkou Jiřinou Andrésovou.