Na závodišti dostává prostor nadaná mládež

Již několik let vrcholí příprava mladých jezdců všestrannosti na Pardubickém závodišti. Na soustředění se schází nejnadanější mládež z celé České republiky, aby zdokonalila své umění ve všech třech disciplínách náročného jezdeckého sportu.

Tak jako jiné sporty má i jezdectví Sportovní centrum mládeže. Pro disciplínu jezdecké všestrannosti sídlí v Suché u Litomyšle. Soustředění členů ale vrcholí vždy v Pardubicích, které nabízí ideální zázemí pro trénink nadaných jezdců. „Věnujeme se drezuře, skokům i crossu, ale také fyzické přípravě jezdců i koní. Přes zimu se scházíme každé tři týdny a na závěr jezdíme do Pardubic. A to už několik let. Místní závodiště nabízí dokonalé zázemí pro děti i pro koně. Najdeme tu rozmanité skoky od těch nejmenších až po juniorskou reprezentaci. Každý z jezdců si tady najde skoky pro sebe,“ popsala soustředění mladých jezdců v Pardubicích Daniela Diringerová, trenérka a předsedkyně komise všestrannosti České jezdecké federace.

Na Pardubickém závodišti mladým jezdcům byl k dispozici drezurní obdélník, kde mohli pod vedením trenéru pilovat dovednosti v drezurních úlohách. V dráze Pardubického závodiště mohli využít na sedmdesát skoků, včetně vodních překážek. Účastníci soustředění své umění mohou předvést už na začátku června, kdy se v Pardubicích uskuteční první letošní závody ve všestrannosti.

Soutěž všestrannosti – někdy nazývána také jako military – patří k nejnáročnějším jezdeckým disciplínám. Dnešní sport se vyvinul z původní potřeby armády testovat všestrannou způsobilost koní. První soutěže všestrannosti se konaly po roce 1900 ve Francii, první šampionát je datován do roku 1902 v Paříži. Na olympijských hrách se všestrannost poprvé objevila v roce 1912 ve Stockholmu. V Pardubicích mají soutěže všestrannosti dlouhou tradici. V minulosti se tu konaly nejen národní šampionáty, ale také soutěže mezinárodní úrovně.