O Pardubickou všestrannost je obrovský zájem

Sportovní sezona na Pardubickém závodišti odstartuje první červnový víkend závody Pardubické všestrannosti. Zájem o soutěž je tak velký, že pořadatelé museli uzavřít příjem přihlášek už 14 dnů před původním termínem! Mezi přihlášenými figuruje několik mistrů republiky a také jezdci kvalifikovaní či usilující o účast na olympijských hrách v Tokiu. Záštitu nad závody všestrannosti převzal ministr obrany Lubomír Metnar.

Olympijskou disciplínou je jezdecká všestrannost už od roku 1912, kdy se poprvé objevila na olympiádě ve Stockholmu. V nedávné minulosti Českou republiku na olympijských hrách reprezentoval například Jaroslav Hatla, a to v Aténách a v Pekingu. Pro olympiádu v Tokiu má splněnou kvalifikaci Miloslav Příhoda. Miroslav Trunda a další jezdci zvučných jmen o ni ještě usilují. Všichni budou závodit i v Pardubicích.

První letošní závody Pardubické všestrannosti 2020 se uskuteční ve dnech 5. – 7. června. Kapacita možných startů byla naplněna krátce po spuštění přihlášek. Není výjimkou, že někteří jezdci chtějí do Pardubic přijet s více koňmi – olympionik Příhoda má přihlášené hned čtyři. Bohužel diváci je na vlastní oči neuvidí. Kvůli limitům počtu účastníků na akci do 300 osob a velkému zájmu jezdců totiž budou závody všestrannosti za „zavřenými dveřmi“. Pardubické závodiště ale jedná o možnosti online přenosu některých soutěží.

„O military závody byl v Pardubicích vždy velký zájem, což nás těší. Máme z toho radost i tentokrát. Budeme se snažit všem účastníkům připravit ideální podmínky pro soutěž, přestože budeme muset kvůli šíření nemoci Covid-19 přistoupit k některým provozním a hygienickým opatřením, která nebyla dříve nutná,“ řekl ředitel Dostihového spolku a.s. Jaroslav Müller.

V rámci červnových závodů je vypsáno devět soutěží, nejvyšším stupněm obtížnosti bude soutěž stupně S (CNC**), která se pojede jako Cena města Pardubice. Dalšími partnery závodů jsou společnosti ADW FEED a.s., VOBO spol. s r.o., Equiestrians, Alavis, Go Agency, Mauricio – jezdecké potřeby a také časopis Jezdectví. Některé ze soutěží jsou současně kvalifikačním kolem Českého poháru 2020 ve všestrannosti.

„Stavitel Václav Žižka naplánoval pro startující opět zajímavé tratě crossu, na kterých bude připraveno pro jezdce celkem 170 překážek. V rámci nucené přestávky se na pardubické dráze nezahálelo, některé překážky prošly velkou úpravou – např. vozatajská voda a její okolí, rampy u startu Velké pardubické nebo nový suchý příkop. Určitě se máme na co těšit,“ dodala hlavní rozhodčí Markéta Kvapilová.

Průběh soutěží, výsledky a fotografie budou k dispozici na webových stránkách Pardubického závodiště a na sociálních sítích.