Otevřená startovní listina i slibná předpověď počasí by mohly přilákat početné publikum

Po uzavření startovních listin je jasné, že na startu letošní 132. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou bude patnáct koní. Přestože sázková kancelář mírně favorizuje loňského vítěze, nic není jisté. Startovní pole je sice méně početné, přesto plné velmi zajímavých koní, z nichž může druhou říjnovou neděli zvítězit kdokoli. V Pardubicích se v neděli 9. října v případě hezkého počasí očekává velká návštěvnost, tribuny jsou už nyní prakticky vyprodané. Vstupenek na stájí je stále dost.

Právo startu v letošním ročníku si na pardubické dráze vybojovalo dvaadvacet koní, další splnili kvalifikační podmínky při dostizích v rámci mezinárodního seriálu Crystal Cup, který se běhá se na nejznámějších evropských závodištích.

Letošní ročník Velké pardubické se koná pod záštitou ministra zemědělství Zdeňka Nekuly, silným titulárním partnerem je Slavia pojišťovna, která své jméno s náročným dostihem poprvé spojila v roce 2019. „Obě naše značky jsou v České republice známé velmi dlouho. Velká pardubická je nejstarším sportovním podnikem v české kotlině. Slavia pojišťovna existuje od roku 1868 a tento slavný dostihový závod se poprvé běžel pouhých šest let po vzniku naší pojišťovny. Tihle dva nezničitelní vrstevníci přečkali války, komunismus, několik živelných kalamit a naposledy i covid,“ řekl generální ředitel Slavia pojišťovny Karel Waisser.

Podobně hovoří i předseda představenstva Dostihového spolku Petr Kvaš: „Letošní ročník je po dlouhé době bez omezení, za což jsme velmi rádi. Po dvou složitějších dvou letech se nám podařilo vrátit výši dotace Velké pardubické na částku 5 milionů korun a navýšit také dotace u dalších velkých dostihů, včetně těch kvalifikačních. Věříme, že tím trochu napomůžeme všem majitelům a tréninkovým centrálám, které to neměly a nemají jednoduché.

TALENT
Hostem tiskové konference byla trenérka loňského vítěze Velké pardubické Talenta Hana Kabelková. Ta prozradila, že přípravy s Talentem vrcholí a že se jedenáctiletý ryzák cítí dobře. „Sleduji také výkony Pavla Složila. V Meranu jel velmi dobře a věřím, že předvede podobný výkon i ve Velké pardubické,“ doufá Kabelková. A komu by – kromě Talenta – přála vítězství? „Asi Playerovi, ale až po nás,“ dodala s úsměvem.

132. VELKÁ PARDUBICKÁ SE SLAVIA POJIŠŤOVNOU

Dostihový mítink se 132. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou bude v neděli 9. října zahájen slavnostním ceremoniálemv 11:00 hod., už o půl hodiny později odstartuje první ze sedmi dostihů. V loňském roce se osvědčil dřívější čas startu, a proto se koně na trať 6900 metrů dlouhého dostihu vydají v 16:00 hod. Ranní veterinární přejímka koní, kteří budou startovat ve Velké pardubické, letos bude bez účasti diváků, a to s ohledem na welfare koní a zajištění jejich pohody před náročným dnem.

„Hledali jsme optimální časový rámec. Po předchozích zkušenostech víme, že čas zahájení v 11:00 hod. a start Velké pardubické kolem 16:00 hod. je ideální. Znamenalo to ale přesunutí klasické steeplechase – Stříbrné trofeje zpět do sobotního programu, kde ještě před několika málo lety byla. Sobotní mítink tak bude skutečně nabitou předehrou velkopardubické neděle,“ prozradil ředitel Dostihového spolku a.s. Jaroslav Müller s tím, že první sobotní dostih s kombinací překážkových a rovinových dostihů odstartuje v 11:30 hod.  

RÁMCOVÝ PROGRAM

Nedělní mítink kromě samotné 132. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou nabízí dalších šest dostihů, například prestižní Cenu Lesů ČR – Cena Labe, která bývá považována za generálku na Velkou pardubickou, Cenu hejtmana Pardubického kraje – Cenu Vltavy nebo sprint pojmenovaný po dvojnásobném vítězi Velké pardubické kpt. Rudolfu Poplerovi jako Poplerův memoriál skupiny Profireal Group. Představí se také klisny v Ceně společnosti VCES a.s. – Ceně Laty Brandisové, doposud jediné vítězné ženy ve Velké pardubické. Také v rámcovém programu se představí česká dostihová elita, včetně několika adeptů pro start v některém z příštích ročníků dostihu nejvyššího.

DOPRAVA

Náročný dostihový den si vyžádá také dopravní omezení ve městě. Pro veřejnost je vyhrazeno parkování na silnici I/37 směrem z Pardubic na Chrudim. Tato komunikace bude v neděli 9. října uzavřena od 8:00 do 19:00 hod., nájezd na ni bude možný pouze ve směru od Dražkovic. Diváci mohou pro dopravu na závodiště využít také vlakové spojení, posílené spoje městské hromadné dopravy nebo historický vlak, který bude jezdit mezi stanicemi Pardubice, Závodiště a Pardubice, Rosice nad Labem. Držitelé parkovacích karet vydaných pořadatelem budou parkovat u letištního terminálu, odkud bude jezdit kyvadlová doprava.

„Je nám jasné, že vzhledem k velkému počtu návštěvníků a přijatým dopravním opatřením dojde ke zkomplikování už tak složité dopravy ve městě. Omlouváme se všem řidičům, ale věříme, že u nich najdeme pochopení. Velká pardubická je mimořádná událost, která se koná jednou ročně a která do Pardubic láká návštěvníky z celé republiky i ze zahraničí,“ připomněl Jaroslav Müller.

VSTUPENKY

Vstupenky je možné zakoupit v online předprodeji i na pokladnách Pardubického závodiště. Vstupenky na stání lze v případě online nákupu pořídit se slevou oproti ceně v den konání akce. V nabídce jsou také zvýhodněné rodinné vstupenky. Areál Pardubického závodiště bude otevřen od 9:00 hod.

132. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou se koná pod záštitou ministra zemědělství Zdeňka Nekuly