Pardubické dostihy: Na soupeře platil Bitcoin

Pardubické roviny ovládli svěřenci trenérky Vocáskové, v největším dostihu přes proutěné překážky kraloval debutant na českých drahách Bitcoin. Tak by se dal shrnout první mítink červnového programu na Pardubickém závodišti. Nabídl mix tří rovinových dostihů a stejný počet dostihů přes proutěné překážky.

Program otevřela trojice rovinových dostihů, při kterých si místo na stupních vítězů rezervovala tréninková centrála Heleny Vocáskové. V úvodní Ceně Dostihového spolku vypsané pro tříleté koně na distanci 2900 metrů zvítězila ryzka Sandra Rock. Pro její jezdkyni Editu Vaníčkovou to byl teprve sedmý start v kariéře a první vítězství.

Velmi lehce zvítězil v Ceně hejtmana Pardubického kraje na 3200 metrů favorizovaný Ararat, kterému tipaři věřili i přes jeho tříletou pauzu. V jeho sedle byl žokej Jaromír Šafář, který si vítězný duble připsal hned o dostih později. Cena prof. MUDr. Jana Pirka, Dr.Sc. byla vypsaná jako dostih debutantů a byla nejobsazenějším dostihem dne. Jaromír Šafář v něm zvítězil v sedle tříletého Juliana.

Překážkový program otevřela Cena společnosti Tipsport pro tříleté koně. V dostihu na 2800 metrů se velmi lehce prosadila Platina, kterou pro stáj DS Pegas připravuje Daniel Török. V sedle byl Daniel Vyhnálek. V Poháru BICZ Holding 2021 pro čtyřleté a starší koně svou roli favorita potvrdil Arkalon ze stáje Dr. Charváta. Trenér Pavel Tůma sedmiletého hnědáka, někdejšího vítěze Zlaté spony tříletých, nasedlal pro žokeje Jana Faltejska.

Vrcholem dostihového dne byla Cena Nadace pro rozvoj města Pardubic. Na trať dostihu II. kategorie na 3400 metrů se vydalo devět koní. Favoritem byl devítiletý Arligton, který sice loňskou sezonu vynechal, ale předtím každý svůj překážkový start přetavil ve vítězství. Dlouhou dobu v dostihu vedl, nakonec ale jeho síly nestačily na nováčka v tréninku u Josefa Váni staršího. Pětiletý Bitcoin startoval poprvé nejen v České republice, ale také na překážkách. Úspěšnou premiéru absolvoval pod vedením trojnásobného vítěze Velké pardubické, žokeje Josefa Bartoše.

Dostihový program pokračuje v sobotu 26. června překážkovým mítinkem, jehož vrcholem bude II. kvalifikace na 131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Součástí mítinku bude také klasická steeplechase Zlatý pohár – Cena předsedy Poslanecké sněmovny.