Více než dvě stovky koní a bohatý program pro celé rodiny nabízí výstava Koně v akci

Už tento víkend se na pardubickém dostihovém závodišti uskuteční jubilejní 25. ročník výstavy Koně v akci. Během dvou dnů se návštěvníkům představí více než dvě stovky koní od velškých pony až po chladnokrevné „obry“. Diváci je uvidí jak při chovatelských výstavách, tak i v různých sportovních soutěžích a v koňském představení s velkolepou příběhovou show.

Areál závodiště se návštěvníkům otevře v sobotu 9. září už o půl deváté ráno. V paddocku a travnatém kolbišti budou k vidění plemena chladnokrevných koní a velšských pony a cobů pocházejících z Velké Británie. V poledne odstartuje 20. ročník soutěže v orbě koňmi O ruchadlo bratranců Veverkových a o další hodinu později se v cílové rovině odehraje koňské představení. Bude mapovat témata uplynulých ročníků výstavy a vyvrcholí příběhovou show s názvem Geronimo v podání skupiny Haraldos Stunts Brothers, kterou znají diváci i za hranicemi naší země. Po celý den bude možné sledovat v dostihové dráze Mistrovství České republiky v mountain trailu – tedy v disciplíně, ve které se koně učí překonávat úskalí přírody jakými jsou vyvrácené kmeny stromů, soutěsky nebo potoky. Sobotní koňský program uzavře Mistrovství České republiky v těžkém tahu.

Podobnost s jezdeckým sportem, a přesto úplně jinak, mají závody v hobby horsingu a v králičím hopu. V prvním případě se jedná o parkurové skákání s koňmi na tyči, v druhém o do dálky a výšky hopsající králíky. Návštěvníci výstavy se mohou těšit také na projížďky na koních či konibusem, bavit se v tématickém fotokoutku, nebo si vyzkoušet dostihový trenažér.

Vstupenky na sobotní program jsou v prodeji za zvýhodněnou cenu online na webu závodiště, nebo pak na místě v den konání akce.

Program výstavy bude pokračovat i v neděli. Tentokrát se diváci mohou těšit na vozatajské závody dětí do 15 let, na pokračování národní výstavy velšských pony a cobů nebo na Mistrovství České republiky v ovladatelnosti s kládou vycházející z dovedností práce v lese. Novinkou je soutěž středních škol v orbě – tentokrát traktory. Pokračovat bude Mistrovství České republiky v mountain trailu a kvalifikace na Mistrovství ČR 2024 v králičím hopu. Opět bude v provozu konibus i aréna s projížďkami na koních.

Součástí nedělního programu jsou také okresní dožínky s dalším program pro celé rodiny a mnoha soutěžemi o zajímavé ceny.

Vstupné na nedělní program je zdarma.