Výstava Koně v akci nabízí bohatý program plný koní a jedinečných vystoupení

Pardubické závodiště už téměř čtvrt století hostí unikátní výstavu Koně v akci. V sobotu a v neděli 10. a 11. září se v domově Velké pardubické potkají koně různých plemen od malých poníků až po chladnokrevné „obry“. Na návštěvníky všech věkových kategorií čeká bohatý program včetně vystoupení mezinárodní filmové a kaskadérské skupiny.

Letošním tématem výstavy je „Harmonie“. Podtitul vyjadřuje souznění člověka a koně, které je nutné pro vykonávání všech pracovních a jezdeckých disciplín. Hlavní program výstavy se odehrává v sobotu 10. září, kdy jsou kromě chovatelských přehlídek chladnokrevných koní a shetlandských pony na pořadu dne také různé soutěže a šampionáty. V podvečer se například uskuteční Mistrovství České republiky v těžkém tahu, kdy zejména pracovní koně a jejich kočí soupeří o to, kdo utáhne nejvyšší váhu na předem dané trati. Není výjimkou, že tyto těžké váhy utáhnou i násobek své hmotnosti. Divácky atraktivní je také soutěž v orbě koňmi „O ruchadlo bratranců Veverkových“, která se letos uskuteční již po devatenácté. Oráči se utkají ve dvou disciplínách.

„Téma Harmonie vyjádří především odpolední „Koňská show“, ve které se představí malí i velcí koně. Diváci se mohou těšit na dostihy shetlandských pony, na drezuru starokladrubského koně pod sedlem i v kočáře, na ukázku výcviku koní Městské policie Pardubice, na skokovou čtverylku i pohádku v podání minikoní, na tančícího fríského koně i na westernové koně,“ nastínila připravovaný program manažerka výstavy Kateřina Nohavová s tím, že vrcholem představení bude vystoupení mezinárodní filmové a kaskadérské sskupiny Haraldos Stunt Brothers. Ta předvede nejen klidnou přirozenou komunikaci člověka s koněm, ale i adrenalinové ukázky uherské pošty a džigitovky.

V doprovodném programu se pořadatelé zaměřili především na dětské návštěvníky. Vyzkoušet si budou moct například hobby horsing – skok přes překážky s koněm na tyči a užít si zábavu v dětském centru pojmenovaném „TAK SIS“ (vyrobil, vyzkoušel, …). Tady si děti například vyrobí loutku koně, užijí si zábavu ve filmovém studiu STOP TRIK, vyzkouší si své vědomosti v zábavném kvízu i si zasportují. Tahákem dětského centra je loutkové představení divadla Čmukaři a také vystoupení amerického ponyho Kevina a jeho přátel. K dispozici je také fotokoutek nejen s patřičnými koňskými rekvizitami, ale také s živým poníkem.

Zajímavým doplněním bude sport, který s jezdeckými disciplínami souvisí i nesouvisí… Jedná se o kvalifikaci na Mistrovství ČR v králičím hopu s příznačným názvem KRÁLÍCI V AKCI, kdy tito ušáci mimo jiné při skoku do výšky překonávají miniatury parkurových překážek.

V neděli se pak uskuteční Mistrovství ČR v ovladatelnosti s kládou v prostorách lesíka na dostihové dráze. Soutěž vychází z nutnosti komunikace koně a kočího a jejich dovedností při práci v lese. Pokračovat bude kvalifikace králičího hopu a stěžejní program obstarají DOŽÍNKY spolupořádané Okresní agrární komorou Pardubice.

Celodenní sobotní program začíná už v 9:00 hod., Koňská show pak ve 13:00 hod. Nedělní Dožínky a související program zahájí v 10:00 hod.