Výstava Koně v akci se letos zaměří na koňské tradice v Evropě

V pořadí už 22. ročník výstavy Koně v akci opět míří na Pardubické závodiště. V sobotu 5. září se v domově Velké pardubické potkají koně reprezentující tradice pěti evropských měst. V duchu titulu Evropské město koní, který letos nesou Pardubice, budou tématem výstavy KONĚ V EVROPĚ.

Krajská metropole Pardubice je jedním z pěti evropských měst s tradicí chovu koní sdružených v síti EURO EQUUS. V roce, kdy se Velká pardubická poběží už po sto třicáté, jsou Pardubice i nositelem putovního titulu Evropské město koní. Kromě Pardubic sdružuje EURO EQUUS i portugalskou Golegã, španělský Jerez de la Frontera, belgický Waregem a polskou Wrocław. Letošní výstava Koně v Evropě dá nahlédnout právě do těchto měst a regionů. Na realizaci výstavy spolupracuje Dostihový spolek a.s., město Pardubice, Asociace svazů chovu koní a další subjekty.

Součástí výstavy bude Evropský den koní, pořádaný městem každoročně pod záštitou sdružení EURO EQUUS, který zmapuje koňské tradice v jednotlivých regionech. „Přiblížíme si Pyrenejský poloostrov s ukázkami španělské školy, přijedou polští husaři, Belgii si představíme prostřednictvím klusáckých dostihů apod. Pardubice se v jubilejním roce Velké pardubické samozřejmě zaměří právě na historii tohoto dostihu, připomenout bychom si měli počátky dostihu, jedinou vítězku Velké pardubické Latu Brandisovou a v sedle by se měl představit i pan Francesco Kinský dal Borgo, potomek jednoho ze zakladatelů Velké pardubické,“ říká za tým pořadatelů Kateřina Nohavová. Drezuru za českou stranu zajistí Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem, který s sebou tentokrát přiveze i simulátor kočárové jízdy pro veřejnost. Doplní tak dostihový trenažer, který s sebou každoročně přiváží Střední škola dostihového sportu a jezdectví v Praze – Chuchli.

Ukázky koňských dovedností se budou střídat s hudebními a tanečními ukázkami. Například hřebce při ukázkách vysoké školy španělské Alta Escuela doprovodí flamenco tanečnice. Znít bude portugalské fado či tóny belgického folkloru. „Součástí výstavy jsou samozřejmě chovatelské přehlídky – v paddocku se představí kolekce chladnokrevných koní a hříbata slovenského teplokrevníka,“ dodává Nohavová

Před hlavní tribunou vznikne malé „evropské městečko“. V něm se budou prezentovat jednotlivá města sítě Euro Equus, součástí prezentace budou workshopy, výtvarné dílny a ochutnávky regionálních specialit. Bohatý program je připraven také pro děti, a to hned na několika stanovištích rozmístěných po celém areálu závodiště. V části řemeslného jarmarku si budou návštěvníci moci vyzkoušet tradiční řemesla – například vyrazit minci, vyrobit svíčku, husím brkem napsat list a mnoho dalšího.

Letošní výstava Koně v akci, která je součástí projektu Pardubických tahounů, bude letos jednodenní – v sobotu 5. září. Už od pátku se ale na závodišti budou konat dvě velké sportovní akce. V dostihové dráze až do neděle poběží soutěže závodů jezdecké Pardubické všestrannosti a na travnatém kolbišti turnaj koňského póla Taxis Polo Open Cup, jehož finále se uskuteční v neděli.

Vstupenky na sobotu jsou už nyní v online prodeji. Základní vstupné je 120,- Kč, mládež a senioři platí polovinu. Děti do 10 let a držitelé průkazů ZTP, TP a ZTP/P mají vstup zdarma. V nabídce je také výhodné rodinné vstupné pro dva dospělé a až tři děti za 350,- Kč.

Vstupenky budou k dispozici také na pokladnách závodiště v den konání akce, jejich cena je 150,- Kč dospělý, mládež a senioři 80,- Kč a rodinné vstupné 400,- Kč.

Vstupné v pátek a v neděli je zdarma.