Loňský vítěz Velké pardubické Hegnus vstupuje do sezóny

Další pokračování pardubické sezóny má dvě části. Dostihům totiž bude patřit už páteční podvečer, během něhož se odběhne trojice rovin a stejný počet proutěnek. To hlavní každopádně přijde na řadu tradičně v sobotu, kdy nejenže pokračuje seriál kvalifikačních dostihů na Velkou pardubickou, ale rovněž se utká elita klasických steeplerů a specialistů na krátké krosy.

Hlavní pozornost se v Ceně města Pardubic – II. kvalifikaci na 131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou – Memoriálu Mjr. M. Svobody (NL, 5800 m) bude soustředit na Hegnuse. Svěřenec Radka Holčáka je totiž posledním vítězem Velké pardubické a v sobotu ho čeká sezónní premiéra. V minulosti zvítězil také ve dvou kvalifikačních dostizích a loni v úvodní kvalifikaci až po boji prohrál s Theophilem. Na druhou stranu ve třinácti letech je v devítičlenném poli nejstarší a poprvé ho povede Adam Čmiel, protože jeho partner z Velké pardubické Lukáš Matuský jezdí v neděli v italském Meranu.

Z Velkých Karlovic přicestuje také Mustamir (Odložil), jehož připravuje František Holčák. Někdejší vítěz Zlatého poháru loni úspěšně přešel na krosy, i když problémy mu dělala Irská lavice, a před měsícem absolvoval povedenou rozcvičku ve „sprintu“. Méně se při zahajovacím pardubickém dnu vedlo Evženovi (Myška). Svěřenec Štěpánky Myškové totiž kvalifikační premiéru dokončil na posledním místě, k čemuž přispěla i chyba na předposledním skoku. Každopádně trojnásobného vítěze z mítinku Velké pardubické nelze po jednom slabším startu podceňovat.

Poprvé si kvalifikaci vyzkouší Stanislavem Popelkou připravovaný Imphal (Stromský), který minule v krátkém krosu s přehledem porazil Mustamira. Poradit si každopádně může i s delší distancí, když loni vyhrál dvojku na 5200 metrů. Kvalifikační premiéru absolvuje rovněž Saint Joseph (Ferhanov). Svěřenec Pavla Tůmy se nadějně ukazoval ve trojkách, ale na závěr loňské sezóny trochu zklamal šestou příčkou v Ceně Vltavy.

Naopak dost zkušeností má v předloňské Velké pardubické čtvrtý Mazhilis (Velek). Nicméně to vypadá, že svěřenec Josefa Váni už má to nejlepší za sebou. Před měsícem přesto porazil další ze stárnoucích stálic Strettona (Novák), který má na kontě dokonce druhé a třetí místo z Velké pardubické. Derby vítěz Gontchar (Liška) se na překážkách zatím ke špičce nezařadil, což platí i pro Tiep de l’Esta (Cagáň). Slovenský host sice loni skončil ve druhé kvalifikaci pátý, ale s výraznou ztrátou.

Vrcholem první poloviny sezóny pro specialisty na klasické steeplechase je Zlatý pohár – Cena předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR (NL, 4400 m). Jeho poslední dvě edice vyhráli svěřenci Pavla Tůmy ze stáje Dr. Charvát a letos tomu nemusí být jinak. Favoritem dostihu je totiž First of All, který loni přivezl z Itálie šest vítězství včetně čtyř grupových. Před třemi týdny to dlouho vypadalo na další tamní úspěch, ale v závěru mu došly síly. Také jeho stálý jezdec bude v neděli v Meranu, takže Jana Faltejska střídá Jan Odložil. Soupeřem by mu měl být především loňský vítěz Stříbrné trofeje Dusigrosz (Velek). Svěřenec Josefa Váni v trialu skončil druhý před Aztekem (Stromský), který je stájovým, ale nikoliv tréninkovým, druhem First of Alla.

Přestože dostihy pro krátké krosaře většinou nebývají početně obsazeny, tentokrát se v Ceně společnosti Tipsport Červnové cross country Válečníka (I. kat., 3300 m) utká desítka koní. Favoritkou je mezi nimi Dajuka (Odložil). Svěřenkyně Radka Holčáka totiž loni vyhrála v Pardubicích trojici dostihů včetně „sprinterského“ vrcholu, jímž je Poplerův memoriál. Veterán Power Zar (Velek) se v posledních letech specializuje především na meranské krosy a v Pardubicích se představí poprvé od čtvrtého místa v Ceně Labe 2018. V loňské edici dostihu první dvě místa obsadili Medic (Novák) a Chrystal Cross (Myška), kteří ale do sezóny nevstoupili nejlépe.

Vrcholem pátečního programu je Cena Nadace pro rozvoj města Pardubic (II. kat., 3400 m). V největším dostihu přes proutěné překážky dosavadního průběhu sezóny bude o udržení překážkové neporazitelnosti usilovat Arlington (Myška), který po vynechání loňské sezóny absolvoval úspěšný comeback v Bratislavě. Snadné to mít ale nebude. Nastupující generaci zastupují čtyřletí Swinging Thomas (Faltejsek) a Theresie (Kratochvíl) nebo o rok starší Bitcoin (Bartoš). Svěřence Josefa Váni čeká česká i překážková premiéra, když se na dráhu vrátí po dvouleté pauze. Před ní ale ukázal vysokou rovinovou třídu, když skončil čtvrtý v jednom z německých derby trialů.

Dodejme, že zatímco v pátek je první dostih plánován na 16:30, v sobotu se startuje už v pravé poledne.
(jf)