3VÍTĚZ III 9l.vraník,val.,pol.neznámý původKrál J.
PNVÍTĚZ II 11l.hnědák,val.,pol.neznámý původSvoboda Miloš
PNŽÁN St.ryzák,val.,pol.neznámý původRusek Arnošt
Výrok: Jistě 8 – daleko – daleko – daleko – daleko.
Čas: 11:17,2 min

Dostihům přihlíželo 40 tisíc diváků. Běželo se o celkovou dotaci 300.000,- Kčs. Koně a jezdci museli splnit kvalifikační podmínky. Dostihový den byl dvoudenní, když v sobotu se běželo pět dostihů, jako hlavní steeplechase o Cenu Nemošic na 3600 m.

V poli jedenácti koní byli favority VAR, VÍTĚZ II a ČINGISCHÁN. Po startu šli na špici ČINGISCHÁN, LENKA II a JUNÁK. Před Vodním příkopem vedla LENKA II, před RIVALEM a SALVATOREM. RIVAL si zde však zlomil nohu a dostih pro něho skončil.

Taxisův příkop skákali jako první ŽÁN, LENKA II a v těsném závěsu také SALVATOR a ČINGISCHÁN. ŽÁN zde měl pád a jeho jezdec si vyrazil dech. Namále měl i ČINGISCHÁN, který málem upadl, ale doskok ustál. Z dalších koní zde měli pád VÍTĚZ II a JUNÁK. Odepřel skočit TITAN a dostih vzdal.

Var s Josefem Jungmanem (foto Emil Pardubský)

Na Irské lavici dlouho odpíral poslušnost SALVATOR a posléze ztratil jezdce. Pokračoval však. Na špici se zatím usadili LENKA II a ČINGISCHÁN.

Na Francouzském skoku a na Malých zahrádkách měl pád SALVATOR. Po Zahrádkách vedla LENKA II, sledována VAREM, ČINGISCHÁNEM a VÍTĚZEM III. S odstupem pak cválali VÍTĚZ II, DIVOKÁ, JUNÁK a SALVÁTOR.

Takto pokračovali koně až k Hadímu příkopu, kde měli pád VÍTĚZ II a JUNÁK, SALVATOR přebrodil.

Po Velkém vodním příkopu si vypracoval náskok VAR. Za ním cválali LENKA II a ČINGISCHÁN, dále pak oba VÍTĚZOVÉ, DIVOKÁ, JUNÁK a SALVÁTOR.

Na Malém Taxisu padl VÍTĚZ II a vzdal. Po absolvování Velkého anglického skoku se LENKA II přiblížila k vedoucímu VAROVI. Za tímto skokem byl však pro zranění zadržen ČINGISCHÁN. Na třetí místo se dostal VÍTĚZ III a na čtvrté DIVOKÁ, s odstupem pak cválali ještě JUNÁK a SALVATOR.

Po vyjetí z lesíka se LENKA II marně snažila VARA dostihnout. Ten měl dostatek sil, její útok odrazil a o osm délek zvítězil. Daleko za nimi jako třetí doběhl VÍTĚZ III a s velkými ztrátami dostih dokončili ještě JUNÁK a SALVATOR.

Nejúspěšnější jezdci v ročníku 61. Velké pardubické přebírají ceny. Zleva Josef Jungman, Josef Krištůfek a J. Král (foto Emil Pardubský).

Jezdec Josef Jungman startoval ve Velké pardubické pouze dvakrát. Hned napoprvé zvítězil, o rok později s Varem dostih nedokončil.

Var – hnědý valach neznámého původu pocházel z koní, kteří po druhé světové válce zůstali na našem území jako válečná kořist. Narodil se údajně v roce 1939. Dělal vždy dojem plnokrevníka. Jeho skokanské umění bylo vynikající.

Byl připravován vojenskými jezdci. Hned první dostih, armádní steeplechase v Kolíně vyhrál a v Pardubicích byl druhý za francouzským Adige. Ve Velké pardubické startoval celkem pětkrát, dvakrát zvítězil. Běhal až do svých šestnácti let, patřil k nejlepším a nejúspěšnějším koním v prvních deseti letech poválečné éry.