2009

PořadíJméno koně, stáří, barva, pohlavíPůvodMajitelJezdec
1TIUMEN(POL) 8l.hnědák,val.Beaconsfield(GB)-Toskanella(POL)Köi DentVáňa Josef, st.
2SIXTEEN(FR)
9l.bělka
Rainbows for Life(CAN)-Semantica(FR)Jaroslav Bouček Buc-FilmBartoš Josef, ml.
3NUMERO DUE(POL) 8l.ryzák,val.Jape(USA)-Numata(POL)Vasury KolesaKousek Jiří
4MANDARINO 9l.tm.hnědák,val.Bin Shaddad(USA)-Měsť(SU)EŽ Praha a.s.Myška Jaroslav
5POCCI(GER)
9l.ryzák
Lomitas(GB)-Potenza(GER)Rennstall DarbovenKorpas Jan
6JUNG(POL) 9l.tm.hnědák,val.Alywar(USA)-Jurata(POL)Jan ČervenkaMátl Bohuslav
7SUPER LORD(IRE) 11l.tm.hnědák, val.Mister Lord(USA)-Daisy´s Dream(GB)The Wishful PartnershipFaltejsek Jan
8JUFUL TENNIS(FR) 12l.tm.hnědák,val.Useful(FR)-Miss Tennisa(FR)JP Senechalde Oliveira Fernand
9LAKREG
9l.hnědák,val.
Regulus-LakonkaM&T Bell-MetalLiška Martin
10PROFIL
9l.hnědák
Sharp End(GB)-PunkvaMikrop Čebín-SunnyfarmKöhl Michal
11TOMIS
8l.hnědák,pol.
Manhattan Project(GB)-TerezaJantar BruntálKašný Pavel
12MARATH
9l.hnědák,val.
Gay Devil(GB)-Marathonia(FR)Swiss Fans-KinskýHamblin Paul Francis
13MR LAND 10l.hnědák,val.Friedland(USA)-Miss Mana(IRE)KOTEROSložil Pavel
14DERBY SHARP  9l.hnědák,val.Sharp End(GB)-DifteraEma a MilanSovka Josef
15RED DANCER(FR) 13l.hnědák,val.Red Paradise(IRE)-Majestic Dancer(FR)Wrbna RacingRomano Raffaele
16MR BIG(IRE)  8l.ryzák,val.Eurobus(GB)-All A Struggle(IRE)Mark Hunter & Hugh VilliersFehily Noel
17ROOSEVELT(GER) 11l.bělouš,val.Neshad(USA)-Reine Rouge (GER)Stáj Hřebčín AlbertovecBoyer Thomas
18IL EN REVE(FR) 11l.hnědák,val.Denham Red(FR)-Itaparica(FR)Cavan Developments BloodstockWheelan Kenneth
ZDEL SOLE(POL)  7l.hnědák,val.Who Knows(IRE)-Delgada(POL)JavorVáňa Josef, ml.
ZSHIRLEY(POL) 8l.tm.hnědkaRoyal Court(IRE)-Susy(POL)Stáj Hřebčín AlbertovecStromský Marek
PNHIRSCH 13l.hnědák,val.Favoured Nations(IRE)-HeveraEŽ Praha a.s.Andrés Dušan
ZNLUCKY NELLERIE(FR) 10l.ryzák,val.Grand Tresor(FR)-British Nellerie(FR)The DPRP Nellerie PartnershipMercer Keith
ZNLIRAIN
8l.ryzák,val.
Rainbows for Life(CAN)-LicitaceH&H HrudkaHrudka Jaromír
ZNMONTGOMERY 9l.tm.hnědák, val.Manhattan Project(GB)-MewericaViktorie-UHTůma Petr
ZNLUCKY LUK(FR) 10l.hnědák,val.Lights Out(FR)-Citronelle li(FR)Mrs. E.A. KellarMaguire Jason
Výrok: Jistě 3 1/2 – 5 – 9 – 5 – 11 – 15 – 17 – hlava – nos – kr. hlava – kr. hlava – 3 3/4 – 2 – 1 1/2 – daleko – 9 – 17.
Čas: 9:19,56 min.
Trenér vítězného koně: Josef Váňa st.

Průběh závodu

 • Na start 119. Velké pardubické České pojišťovny se v neděli 11. října postavilo pětadvacet koní a jezdců, což je maximálně přípustný současný limit. Byl to třetí nejvyšší počet v historii, předtím v roce 1967 startovalo ještě o jednoho účastníka více a rekordní byl rok jubilejního stého ročníku, kdy na trať vyrazilo 29 startujících.
 • Největšími favority byli dvojnásobná vítězka SIXTEEN(ž.Bartoš), spolehlivý MANDARINO(ž.Myška), vítězové jarních kvalifikačních dostihů TOMIS(ž.Kašný) a PROFIL(ž.Köhl) a DEL SOLE(žk.Váňa J.,ml.). S velkou šancí na úspěch šli do dostihu také NUMERO DUE(ž.Kousek), POCCI(ž.Korpas) a pro překvapení zde byli LAKREG(Liška),
 • MR LAND(Složil) a před rokem nečekaně druhý HIRSCH(ž.Andrés). Od zahraničních koní se čekalo, že by některý tak jako každoročně mohl bojovat v popředí, který to ale bude, nikdo netušil.
 • Po startu se celé pole vydalo na trať za vedení RED DANCERA, s ním cválali na špici NUMERO DUE, DERBY SHARP, JUNG, MANDARINO, čelo si kontrolovala SIXTEEN.
 • Taxis skákali jako první RED DANCER, NUMERO DUE, JUNG a SIXTEEN. Došlo zde k jedinému pádu a tím postiženým byl HIRSCH, pro kterého dostih skončil.
 • Přes Irskou lavici šli jako první RED DANCER a anglický LUCKY NELLERIE, ten šel pak do čela, což se mu asi stalo osudným. Popkovický skok se mu evidentně nezamlouval, vybočil doprava, ztratil svého jezdce a utekl.
 • Na Malých zahrádkách byla na špici stále skupinka RED DANCER, DERBY SHARP, JUNG, SIXTEEN a NUMERO DUE a mnoho se nezměnilo, ani když koně šli přes náměstí, v popředí byli vidět i TOMIS a anglický SUPER LORD.
 • Takto koně překonávali další skoky, kupodivu až na konci pole se drželi PROFIL a LAKREG a také LIRAIN, který po překonání Kamenné zdi začal pomalu ztrácet kontakt s ostatními. Mezitím ještě na Dropu ztratil jezdce anglický LUCKY LUK.
 • Obávaný Hadí příkop nedělal nikomu problém a na Velký vodní příkop točil jako první DERBY SHARP, sledován RED DANCEREM, NUMERO DUEM a SIXTEEN. Na doskoku si zde zlomila levou přední nohu do té doby solidně jdoucí SHIRLEY.
 • Přes Velké zahrádky a za lesík cválala vedoucí skupinka již společně s POCCIM a TIUMENEM, kteří se mírně posunuli do popředí. Velký anglický skok skákal jako první NUMERO DUE, těsně sledován RED DANCEREM, POCCIM, SIXTEEN, JUNGEM, TIUMENEM a DERBY SHARPEM. Vyčerpaný LIRAIN zde již ztrácel mnoho desítek délek a svoji pouť zakončil na Havlově skoku, kde po problematickém doskoku ztratil svého jezdce.
 • Po „Havláku“ na travnatý okruh točil jako první POCCI, který zde podběhl NUMERA DUE, za nimi pak byla SIXTEEN, TIUMEN a RED DANCER. Vpřed se tlačili i další favorité, především MANDARINO, byli tam i JUNG, SUPER LORD, MR LAND, TOMIS a zezadu se marně snažil dostat dopředu PROFIL.
 • Předposlední překážku skákali jako první POCCI a NUMERO DUE, několik málo délek za nimi byli vedle sebe SIXTEEN a TIUMEN. Poslední jmenovaný šel ještě před zatáčkou do cílové rovinky před favorizovanou bělku. Jezdce na předposledním skoku ztratil MONTGOMERY a ještě před ním mladý Váňa zadržel svého DEL SOLE.
 • Do cílové rovinky zatočil jako první POCCI a vypadal v tu chvíli velmi dobře. Vedle něho byl NUMERO DUE a již také TIUMEN. SIXTEEN cválala na poslední skok jako čtvrtá a zdálo se, že nemá sil na svůj obvyklý útok.
 • TIUMEN skočil ideálně poslední překážku a nasadil ke skvělému finiši. Brzy bylo o vítězi rozhodnuto a TIUMEN v sedle s jezdeckou legendou dostihu, žokejem Josefem Váňou, proběhl za nadšeného jásotu tribun cílem jako první, jistě o tři a půl délky před SIXTEEN, která přece jen posbírala síly na závěrečný úder a odsunula na třetí místo celý dostih skvěle jdoucího NUMERO DUE. Výborný POCCI v závěru neodolal útoku MANDARINA a skončil pátý.
 • Trojice JUNG, anglický SUPER LORD a francouzský JUFUL TENNIS pak proběhla cílem v dalším pořadí a i jejich výkon zaslouží uznání. Ostatní pak pomalu probíhali cílem takřka pohromadě a je jedno, na které příčce jsou klasifikovaní, neboť již nebojovali a spokojili se s dokončením dostihu.
 • Dostih dokončilo osmnáct koní, což je nový rekord, předtím v roce 1957 došlo do cíle o čtyři méně.
 • Vítězný TIUMEN se žokejem Josefem Váňou vyběhl čas 9:19,56 minuty. Je to šestý nejlepší čas vítěze v historii dostihu. Pro stáj Köi Dent, majitele pana Ivo Köhlera, to bylo první vítězství v dostihu, když předtím dosáhli v roce 2004 druhého místa s Retrieverem.

Josef Váňa jako jezdec zvítězil pošesté a jako trenér posedmé. Obdivuhodná bilance. Byla to možná nejhezčí Velká pardubická v celé její historii. Bylo úchvatné sledovat, jak se početné pole valí tratí jako lavina, s minimálním množstvím pádů a emotivní závěr dostihu pak všechno gradoval. Skvělé výkony podalo prvních šest umístěných koní, ale i veterán RED DANCER, skvělý tempař DERBY SHARP a ze zahraničních nakonec nejlepší Angličan SUPER LORD a francouzský polokrevník JUFUL TENNIS. Naopak trochu více se čekalo od TOMISE a PROFILA, zvláště poslední jmenovaný nebyl celý dostih prakticky nikde. DEL SOLE ukázal, že takovýto dostih je pro něho asi příliš dlouhý.

Je zajímavé, že s TIUMENEM se na nejvyšší příčky až tolik nepočítalo, ale podle výsledků je to do určité míry pochopitelné. Je to jistě kůň vysoké překážkové třídy, je spolehlivý a má velmi dobré výsledky, ale tak trochu nenápadné, vždy se našli koně, kteří jej porazili. Za svoji překážkovou kariéru vyhrál jako čtyřletý dva dostihy přes proutěné překážky a loni jedinou steeplechase IV.kategorie.

Žokej Josefa Váňa umí Velkou jezdit jako nikdo jiný, jeho zkušenostem nemůže nikdo konkurovat, ale musí samozřejmě sedět na koni, který na to má. Předchozí Velká se mu s Juventusem příliš nepovedla, všechno si vrchovatou měrou vynahradil v roce 2009. Za rok se poběží jubilejní 120. ročník Velké pardubické. Bylo by hezké, kdyby jsme jej na startu opět viděli. Zatím neřekl ne a vyslovil jistou naději. Snad bude fit a nic tomu nebude stát v cestě. Ostatně, šestka je takové hloupé číslo, musí vyhrát ještě jednou.

Fotogalerie závodu


Výsledky kvalifikací na 119. Velkou pardubickou České pojišťovnyrtf260.54 KBKompletní výsledkyrtf460.30 KBRámcové dostihy v den 119. Velké pardubické České pojišťovnydoc34.50 KB