2010

PořadíJméno koně, stáří, barva, pohlavíPůvodJezdec
1TIUMEN(POL) 9l.hnědák,val.Beaconsfield(GB)- Toskanella(POL)Váňa Josef, st.
2AMANT GRIS(FRA) 11l.bělouš,val.House Rules (USA)- Amande Praline(FR)Stromský Marek
3SIXTEEN(FR)  10l.bělkaRainbows for Life(CAN)-Semantica(FR)Bartoš Josef, ml.
4MANDARINO 9l.tm.hnědák,val.Bin Shaddad(USA)-Měsť(SU)Myška Jaroslav
5TEVIOT  7l.ryzák,val.Regulus-ThessalonikeUrbánek Luboš
6LIRAIN  9l.ryzák,val.Rainbows for Life(CAN)-LicitaceVáňa Josef, ml.
7ASPIRANT(POL)  7l.hnědák,val.Camera(IRE)-Aspiracja(POL)Faltejsek Jan
8KOBUZ(POL)  8l.č.hnědák,val.Tioman Island(GB)-Koneksja(POL)Šimůnek Libor
9LAKREG  10l.hnědák,val.Regulus-LakonkaLiška Martin
10JUVENTUS(POL)  11l.ryzák,val.Royal Court(IRE)-Julietta(POL)Korpas Jan
11BEJRUT(POL)  9l.tm.hnědák,val.Who Knows(IRE)-Bella´s Görl(GER)Kašný Pavel
12MR BIG(IRE)  9l.ryzák,val.Eurobus(GB)-All A Struggle(IRE)Fehily Noel
ZJUNG(POL)  10l.tm.hnědák,val.Alywar(USA)-Jurata(POL)Mátl Bohuslav
ZIL EN REVE(FR)  12l.hnědák,val.Denham Red(FR)-Itaparica(FR)Složil Pavel
PNLIGRETA  10l.ryzkaSectori(USA)-LigbaraBaluchová Lucie
ZNVALLDEMOSO  6l.ryzák,val.Mill Pond(FR)-ValdiviaAndrés Dušan
ZNBREMEN PLAN(POL)  7l.hnědákEnjoy Plan(USA)-Bremen Rose(USA)Kousek Jiří
ZNRUBÍN  8l.hnědák,val.Latén-RubiRůžičková Martina
ZNTERESINA(GER) 8l.ryzkaGeneral Assembly(USA) – Tsarina(GER)Novák Marcel
Výrok: Tuhý boj nos – 3 1/4 – 2 1/4 – 3 3/4 – 3/4 – daleko – 4 1/4 – krk – 3 1/4 – 17 – 16.
Čas: 9:03,73 min.
Trenér vítězného koně: Josef Váňa st.

Průběh závodu

 • Na startu 120. ročníku Velké pardubické České pojišťovny se sešlo devatenáct koní a jezdců. Na start nenastoupil indisponovaný BAGGIO a britského žokeje Kena Whelana, který se zranil v rámcovém dostihu, v sedle outsidera IL EN REVE nahradil Pavel Složil.
 • Favoritů s velkou šancí na úspěch bylo šest, jmenovitě vítězové předchozích ročníků SIXTEEN(ž.Bartoš) a TIUMEN(ž.Váňa, st.), dále velkokarlovičtí BREMEN PLAN(ž.Kousek), AMANT GRIS(ž.Stromský), ASPIRANT(ž.Faltejsek) a nejlepší z domácí produkce MANDARINO(ž.Myška).
 • Šanci měli i TEVIOT(ž.Urbánek), JUNG(ž.Mátl), vítěz poslední kvalifikace VALLDEMOSO(ž.Andrés) a černým koněm pro překvapení byl do nedávna podceňovaný LIRAIN(ž.Váňa, ml.), který po změně majitele naznačil výkonnostní vzestup. S ostatními se až tolik nepočítalo, ale samozřejmě mohl kdokoliv překvapit.
 • Po startu šli na špici BREMEN PLAN, JUNG a TERESINA a takto překonávali první skoky, za polem se s mírným odstupem držela LIGRETA.
 • Taxis skákali jako první BREMEN PLAN, TERESINA, JUNG, MANDARINO a těsně za nimi další. Jediný VALLDEMOSO zde skončil, když nad překážkou katapultoval jezdce příliš vysoko a ten se po doskoku neudržel v sedle a přepadl. Žokej Dušan Andrés zde skončil i před rokem s Hirschem a asi je tato překážka pro něho dočasně zakletá.
 • Na Popkovickém skoku pak RUBÍN po nečistém doskoku zatočil doprava za ostatními a „vysypal“ Martinu Růžičkovou ze sedla.
 • Hned na následující překážce, Francouzském skoku, skončil jeden z velkých favoritů BREMEN PLAN, když koník překážku nesprávně vyhodnotil a jakoby zkoušel každý ze dvou živých plotů překonat zvlášť, jezdce vyhodil ze sedla.
 • V dalším průběhu byli velice aktivní BEJRUT, JUNG, AMANT GRIS, SIXTEEN a LIRAIN, kteří udávali tempo.
 • Na živém plotu vedle Irské lavice měla pád LIGRETA, která pod Lucií Baluchovou cválala opatrně několik délek za polem.
 • Potom se nedělo nic zásadního, pouze JUNG byl ještě před Hadím příkopem svým jezdcem zadržen.
 • Přes další skoky šlo pole za vedení skupinky stále stejných koní, na špici byli ponejvíce BEJRUT, AMANT GRIS, MANDARINO, LIRAIN, SIXTEEN a TEVIOT. Po Velkých zahrádkách byl za lesíkem zadržen IL EN REVE.
 • AMANT GRIS pak vodil přes Velký anglický a Havlův skok a vybíhal již současně s dopředu posunutým TIUMENEM, sledováni TEVIOTEM, SIXTEEN, LIRAINEM na travnatou dráhu. Na Havlově skoku měli problémy BEJRUT a ASPIRANT a ztratili několik délek.
 • První ze tří posledních skoků překonávali koně v pořadí AMANT GRIS, TIUMEN, LIRAIN, SIXTEEN, MANDARINO a TEVIOT.
 • Podobně to vypadalo i na posledním skoku, mírně začal ztrácet LIRAIN.
 • V cílové rovince již o vítězství bojovali pouze AMANT GRIS a TIUMEN a zdálo se, že TIUMEN snadno zvítězí. TIUMEN se dostal do vedení, AMANT GRIS se ale nevzdával a podle bariéry zvyšoval tempo. V jednom momentě se TIUMEN posunul vpravo k bariéře, když měl náskok necelých dvou délek a AMANT GRIS jej musel obíhat.
 • V posledních metrech žokej Váňa přestal koně pobízet a s položenýma rukama se blížil k cíli. AMANT GRIS byl naopak naplno vyjížděn a na cílové metě málem TIUMENA předstihl. Rozdíl mezi nimi byl podle cílové fotografie pouhý nos.
 • Závěr dostihu nebyl zcela korektní, ale přece jen asi vyhrál lepší kůň. Kdyby žokej Váňa „rajtoval“ až do cíle, byl by patrně zvítězil větším rozdílem. Naopak objektivně vzato, kdyby AMANT GRIS mohl pokračovat podél bariéry a nemusel TIUMENA objíždět, kdoví, jak by to dopadlo.
 • TIUMEN se tak stal dvojnásobným vítězem, jeho jezdec, žokej Josef Váňa, zvítězil posedmé jako jezdec a poosmé jako trenér. Ve Velké pardubické startoval již 24x a jeho bilanci budou následovníci jen obtížně překonávat.
 • AMANT GRIS by si již také zasloužil zápis do historické listiny vítězů, předloni přišel o vítězství chybou jezdce, když byl suverénně nejlepším koněm v dostihu, tentokráte měl opět smůlu, ale i druhé místo je skvělé, když se s ním po loňské nepovedené sezóně možná již pomalu přestávalo počítat.
 • Třetí byla neúnavná bojovnice SIXTEEN, čtvrtý stejně jako loni MANDARINO, který opět potvrdil, že jaro je pro něho lepším obdobím, pátý spolehlivý TEVIOT, šestý LIRAIN, který před cílovou rovinkou vypadal na větší úspěch, když do rovinky točil jako třetí a poslední placené místo získal ASPIRANT. Další koně proběhli cílem v pořadí KOBUZ, LAKREG, JUVENTUS, BEJRUT a jako poslední jediný zahraniční zástupce MR BIG.
 • Na posledním skoku ztratila jezdce TERESINA(ž.Novák), když měla na dosah dotované umístění.
 • Ze šestice favoritů čtyři své ambice potvrdili, ASPIRANT byl po chybě na Havlově skoku sedmý a BREMEN PLAN nešťastně skončil, tak jako v květnovém kvalifikačním dostihu na Francouzském skoku.
 • Pátým místem potěšil nadějný sedmiletý TEVIOT, naopak se nepotvrdily zprávy o formě dobré JUVENTUSE, který má zřejmě již svůj zenit za sebou. Vystoupení nadějného VALLDEMOSA, který skončil v úvodu dostihu na Taxisu, se dá těžko hodnotit, patrně by nebyl bez šancí na výborný výsledek.
 • Potěšitelná je také skutečnost, že koně z tuzemské produkce obsadili čtvrté až šesté místo, což je v záplavě kvalitních importovaných koní úspěch, navíc jsou to koně „malých“ chovatelů, ale s „velkým chovatelským srdcem“.
 • Čas dostihu 9:03,73 minuty je druhým nejlepším v historii, když dosavadní rekord SIXTEEN z roku 2008 je 8:58,99.