2019

poř.jméno koně, staří, barva, pohlavípůvodjezdectrenér
1.THEOPHILOS(FR), 9, hnědák, val.Elusive City(USA)-Russian Doll(USA)ž. Josef BartošVáňa st. Josef
2.STRETTON, 9, hnědák, val.House Rules(USA)-Step ž. Thomas GarnerPopelka Stanislav
3.CHICNAME DE COTTE(FR), 7 A 1/2, hnědák, val.Nickname(FR)-Pensee De Cotte(FR) ž. Jordan DucheneVítek Pavel
4.MAZHILIS(FR), 10, hnědák, val.Country Reel(USA)-Sensational Mover(USA) ž. Jan KratochvílVáňa st. Josef
5.ANGE GUARDIAN(GER), 11, hnědák, val.Banyumanik(IRE)-Ariosa(GER) ž. Jiří KousekVáňa st. Josef
6.RATHLIN ROSE(IRE), 11, hnědák, val.Bonbon Rose(FR)-A Plus Ma Puce(FR) ž. James BestPipe David
7.TALENT, 8, ryzák, val.Egerton(GER)-Tavbecca ž. Leighton AspellKabelková Hana
8.VANDUAL(SVK), 11, ryzák, hřebecRainbows For Life(CAN)-Viazmaž. Lukáš MatuskýŠtangel Marián
9.DULCAR DE SIVOLA(FR), 6, hnědák, val.Assessor(IRE)-Histoire Des Ifs(FR) Josef BorčKovář Stanislav
10.SZTORM(POL), 10, hnědák, val.Enjoy Plan(USA)-Smyrna(POL) ž. Marek StromskýWroblewski Grzegorz
11.ZARIF(IRE), 12, ryzák, val.Observatory(USA)-Zariliya(IRE) ž. Thomas BoyerVáňa st. Josef
12.TEMPLÁŘ, 12 A 1/2, hnědák, val.Varadero-Terezie ž. Martin LiškaNovák Antonín
ZBRIDGEUR(FR), 8 A 1/2, ryzák, val.Vendangeur(IRE)-Elbe(FR) ž. Jaroslav MyškaMyšková Štěpánka
PNBEAU ROCHELAIS(FR), 8 A 1/2, hnědák, val.Goldneyev(USA)-Perle Rochelaise(FR) ž. Alexandre OrainOlehla Čestmír
PNDELIGHT MY FIRE(FR), 9, tm. hnědka, klisnaWay Of Light(USA)-Darmagi(IRE)ž. Sertash FerhanovBodlák Radim
PNMAHONY, 7, hnědák, val.Look Honey(IRE)-Maracuda ž. Niklas LovénPopelka Stanislav
PNPLAYER, 7, ryzák, val.Moonjaz(GB)-Play Stationž. Marcel NovákKvapilová Lenka
PNRIBELINO(FR), 11, hnědák, val.Truth Or Dare(GB)-Rilabella(FR) ž. Andrew GlassonburyUrbánek Luboš
PNTZIGANE DU BERLAIS(FR), 8, hnědák, val.Poliglote(GB)-Boheme Du Berlais(FR) ž. Jan FaltejsekTůma Pavel
ZNKROCOLEON(FR), 9, ryzák, val.Cachet Noir(USA)-Kelena(FR) Lukáš SloupPoles Pavel

Nestartovali: TIEP DE L`EST(FR)
Čas: 09:28,76, Mezičasy:
Výrok: BOJ-1 1/4-1/2-6-1-5-1-8-10-8-8-daleko
Majitel: Dostihový klub iSport-Váňa, Trenér: Váňa st. Josef, Chov: Haras De Beauvoir,Mme&Mr Michenot Ch.,T.


Byl jedničkou na startovní listině a je jedničkou v cíli. Řeč je o temperamentním devítiletém hnědákovi Theophilovi, který se zapsal do listiny vítězů Velké pardubické. Pro jeho jezdce, žokeje Josefa Bartoše to bylo třetí vítězství v legendárním dostihu, Josef Váňa st. si do statistik trenéra píše číslo 11. Majitelem „Thea“ je Dostihový klub iSport-Váňa – netradiční syndikát s více než stovkou členů.

Na startu 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou bylo po škrtnutí slovenského Tiep de L´Est dvacet koní, které před naplněné tribuny přivedla trojnásobná vítězka Velké pardubické z let 2012 – 2014 Orphee des Blins. Na trať dostihu dlouhého 6900 metrů jeho účastníci vyběhli až při druhém, opakovaném startu.

Na Taxisově příkopu svého jezdce ztratil loňský vítěz Tzigane du Berlais. Legendární skok sice překonal, ale doplatil na pád dalšího vítěze, tentokrát z roku 2015 Ribelina. Dostih tu skončil také pro vítěze Ceny Labe 2018 Mahonyho a nováčka na českých dostihových drahách Beau Rochelais. Po Havlově skoku byl zastaven do té doby vedoucí Bridgeur po uklouznutí za překážkou, dostih kvůli pádu nedokončili ještě jediná klisna v poli Delight My Fire, dále Player a fatálním zraněním na Suchém příkopu podlehl Krocoleon.

Zkušený jezdec Josef Bartoš dostih absolvoval schovaný v poli koní, Theophilos překážky překonával bez větších potíží. Při výběhu na travnatý ovál se už ale začal posouvat dopředu a v závěrečném finiši vybojoval své vítězství nad druhým Strettonem. 

Devítiletý Stretton vedený žokejem Thomasem Garnerem si polepšil oproti minulému roku jednu příčku. Třetí pozice patří mladému, sedmiletému Chicname de Cotte (ž. Jordan Duchene). Premiéru ve Velké pardubické ve čtvrté místo proměnil Mazhilis, který před třemi lety zvítězil v Gran Premio Merano. V jeho sedle byl vítěz Velké pardubické z roku 2017 žokej Jan Kratochvíl. Pátý je kvalifikační přeborník a letos do této doby neporažený Ange Guardian (ž. Jiří Kousek), šestý dostih dokončil britský zástupce Rathlin Rose (ž. James Best) a sedmá příčka patří Talentovi (ž. Leighton Aspell).

Tento ročník Velké pardubické dokončilo dvanáct koní. Čas nejlepšího je 9:28,76

RÁMCOVÝ PROGRAM

Dostihový mítink, jehož vrcholem byla 129. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou, divákům nabídl i sedm dalších, neméně atraktivních dostihů. Úspěšné odpoledne zažil kromě vítěze Velké pardubické Josefa Bartoše i žokej Jaroslav Myška, který získal double. Zvítězil v Ceně Vltavy i v Ceně Labe. Dvakrát úspěšní byli také trenéři Štěpánka Myšková, Luboš Urbánek a včetně Velké pardubické i Josef Váňa st.

Pětiletý hnědák Evžen ve své kariéře absolvoval šest překážkových startů a pětkrát v nich zvítězil. Naposledy v letošní Ceně hejtmana Pardubického kraje – Cena Vltavy. Pro stáj Englicovi a Kulhánkovi jej připravuje trenérka Štěpánka Myšková. Vycházející hvězda českých krosů v sedle s žokejem Jaroslavem Myškou předvedla suverénní výkon. Evžen si doběhl pro zasloužené vítězství, když odolal náporu Caspera v sedle s francouzským žokejem Alexandrem Orainem. Třetí příčka byla trochu překvapením. Před čtvrtého, favorizovaného Aenease (ž. Jan Kratochvíl) se totiž ještě vmáčkl Direct Lagrange s Adame Čmielem. Na tabuli je ještě Impal, kterého vedl žokej Jordan Duchene.

Myškovým se dařilo také v následujícím dostihu, v Ceně společnosti VCES – Ceně Labe. Tento dostih na 5200 metrů je vrcholem pro mladé koně, kteří zatím nemohou startovat ve Velké pardubické, nebo pro koně, kterým se nepodařilo splnit kvalifikační podmínky pro legendární dostih. Do letošního ročníku odstartoval i nováček krosů Lodgian Whistel, který v málo početném, ale kvalitním poli dokázal svůj druhý start v krosu proměnit ve vítězství. Žokej Jaroslav Myška v jeho sedle od začátku diktoval tempo, později odpočíval na druhé pozici. V závěru měl dost sil na finiš a za sebou nechal favorita Lombarginiho (ž. Jan Faltejsek), Sottoventa (ž. Josef Bartoš), Tarase (ž. Leighton Aspell) a Vernois (ž. Jaroslav Brečka). Lodgian Whistle reprezentuje stáj Jeso.

V úvodním dostihu mítinku, v Ceně pivovarů Staropramen – si české vítězství připsal anglický žokej Andrew Glassonbury. V poli pětiletých koní měl být favoritem East River (ž. Jan Kratochvíl), kterého ale nakonec na druhou příčku odsunul právě Glassonbury v sedle Mr Spexe. A to i přes velký závěrečný finiš East Rivera. Třetí doběhl Leo Fantastico (ž. Jan Faltejsek) před Emagoulem (ž. Jaroslav Myška) a Kornélií (ž. Niklas Lovén).

Ceně firmy Chládek a Tintěra, Pardubice – Cena Laty Brandisové pro čtyřleté a starší klisny po téměř dvou letech zvítězila osmiletá Silk trenéra Josefa Váni. V sedle byl žokej Jan Kratochvíl, který se Silk většinu dostihu udával tempo. Za nimi finišovala teprve pětiletá bělka Dajuka (ž. Marek Stromský) před Alegorií (Jakub Spáčil), Caline du Juilley (ž. Thomas Garner) a Stealing A Win (ž. Martin Liška). Favorizovaná Sinndarka dokončila na poslední sedmé příčce, když se před ní ještě dostala Waikita.

Druhý trenérský úspěch dne po úvodním vítězství Mr Spexe přinesla trenérovi Luboši Urbánkovi Cena Kudy z nudy – Cena ČASCH pro čtyřleté koně. Ve svém prvním startu v krosu se prosadil Shent vedeným Michalem Kubíkem, a to i přes uklouznutí ještě před startem dostihu. Druhá finišovala klisna Cosmic Magic (ž. Sertash Ferhanov) před Kominíkem (ž. Jan Faltejsek), Forever Dry (ž. Jan Kratochvíl) a Nevado (ž. Josef Bartoš).

První vítězství v krosech si v Ceně společnosti Paragan s.r.o. připsal Saint Joseph stáje Dr. Charvát. Dostih z pěti startujících dokončili jen tři, pro šestiletého hnědáka vedeného ž. Janem Faltejskem to tak bylo lehké vítězství před Sixtyseven (Jakub Kocman) a Bacchus Collonges (Jakub Spáčil). Saint Josepha připravuje trenér Pavel Tůma.

Pětice koní byla také v Poplerově memoriálu skupiny Profireal Group, včetně tria nejlepších z loňského ročníku. Stejně jako v roce 2018 si vítězství připsal Tiara Man připravovaný Radiem Bodlákem, v sedle znovu byl ž. Sertash Ferhanov. Za nimi došli Chrystal Cross (ž. Jaroslav Myška), Medic (Pavel Složil ml.), Libetin (ž. Lukáš Matuský) a Stigris (ž. Marek Stromský).