2019

Byl jedničkou na startovní listině a je jedničkou v cíli. Řeč je o temperamentním devítiletém hnědákovi Theophilovi, který se zapsal do listiny vítězů Velké pardubické. Pro jeho jezdce, žokeje Josefa Bartoše to bylo třetí vítězství v legendárním dostihu, Josef Váňa st. si do statistik trenéra píše číslo 11. Majitelem „Thea“ je Dostihový klub iSport-Váňa – netradiční syndikát s více než stovkou členů.

Na startu 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou bylo po škrtnutí slovenského Tiep de L´Est dvacet koní, které před naplněné tribuny přivedla trojnásobná vítězka Velké pardubické z let 2012 – 2014 Orphee des Blins. Na trať dostihu dlouhého 6900 metrů jeho účastníci vyběhli až při druhém, opakovaném startu.

Na Taxisově příkopu svého jezdce ztratil loňský vítěz Tzigane du Berlais. Legendární skok sice překonal, ale doplatil na pád dalšího vítěze, tentokrát z roku 2015 Ribelina. Dostih tu skončil také pro vítěze Ceny Labe 2018 Mahonyho a nováčka na českých dostihových drahách Beau Rochelais. Po Havlově skoku byl zastaven do té doby vedoucí Bridgeur po uklouznutí za překážkou, dostih kvůli pádu nedokončili ještě jediná klisna v poli Delight My Fire, dále Player a fatálním zraněním na Suchém příkopu podlehl Krocoleon.

Zkušený jezdec Josef Bartoš dostih absolvoval schovaný v poli koní, Theophilos překážky překonával bez větších potíží. Při výběhu na travnatý ovál se už ale začal posouvat dopředu a v závěrečném finiši vybojoval své vítězství nad druhým Strettonem. 

Devítiletý Stretton vedený žokejem Thomasem Garnerem si polepšil oproti minulému roku jednu příčku. Třetí pozice patří mladému, sedmiletému Chicname de Cotte (ž. Jordan Duchene). Premiéru ve Velké pardubické ve čtvrté místo proměnil Mazhilis, který před třemi lety zvítězil v Gran Premio Merano. V jeho sedle byl vítěz Velké pardubické z roku 2017 žokej Jan Kratochvíl. Pátý je kvalifikační přeborník a letos do této doby neporažený Ange Guardian (ž. Jiří Kousek), šestý dostih dokončil britský zástupce Rathlin Rose (ž. James Best) a sedmá příčka patří Talentovi (ž. Leighton Aspell).

Tento ročník Velké pardubické dokončilo dvanáct koní. Čas nejlepšího je 9:28,76