2020

poř.jméno koně, stáří, barva, pohlavípůvodmajiteljezdectrenér
1.HEGNUS, 12, hnědák, val.Magnus(POL)Hespa(SLO) Ševcůž. Lukáš MatuskýHolčák Radek
2.PLAYER, 8, ryzák, val.Moonjaz(GB)Play Station Nýznerovž. Marcel NovákKvapilová Lenka
3.VANDUAL(SVK), 12, ryzák, hřebecRainbows For Life(CAN)Viazma 
VADUAL (SVK)
ž. Romain JulliotŠtangel Marián
4.TALENT, 9, ryzák, val.Egerton(GER)Tavbecca
DS Kabelkovi
ž. Pavel Složil ml.Kabelková Hana
5.TZIGANE DU BERLAIS(FR), 9, hnědák, val.Poliglote(GB)Boheme Du Berlais(FR) 
Dr. Charvát
ž. Jan FaltejsekTůma Pavel
6.CASPER(FR), 8 A 1/2, hnědák, val.Martaline(GB)Partoutatou(FR) 
DS Pegas
ž. Sertash FerhanovOlehla Čestmír, MVDr.
7.LODGIAN WHISTLE, 7, ryzák, val.Silver Whistle(USA)Lodgia(IRE) Jesož. Jaroslav MyškaMyšková Štěpánka
8.STRETTON, 10, hnědák, val.House Rules(USA)Step 
Nýznerov
ž. Marek StromskýPopelka Stanislav
9.THEOPHILOS(FR), 10, hnědák, val.Elusive City(USA)Russian Doll(USA)
Dostihový klub iSport-Váňa
ž. Jan OdložilVáňa st. Josef
10.BUGSIE MALONE(IRE), 10 hnědák, val.Mahler(GB)The Irish Whip(GB) 
AGA-Vlachovice
Adam ČmielHolčák Radek
11.DULCAR DE SIVOLA(FR), 7, hnědák, val.Assessor(IRE)Histoire Des Ifs(FR)
DiJana Dobšice
Josef BorčKovář Stanislav
12.MAZHILIS(FR), 11, hnědák, val.Country Reel(USA)Sensational Mover(USA)
Köi Dent
ž. Jiří KousekVáňa st. Josef
13.RIBELINO(FR), 12, hnědák, val.Truth Or Dare(GB)Rilabella(FR) 
Lokotrans
ž. Thomas BoyerUrbánek Luboš
ZMAHONY, 8, hnědák, val.Look Honey(IRE)Maracuda 
Quartis-Zámecký Vrch
ž. Hakim TabetPopelka Stanislav
PNNO TIME TO LOSE(GB), 11, hnědák, val.Authorized(IRE)Ballymore Celebre(IRE)
Paragan Horseboxes s.r.o.
Jakub KocmanVáňa st. Josef
PNSOTTOVENTO(GER), 8, hnědák, val.Fastnet Rock(AUS)Salontasche(GER) 
Statek Chyše-Váňa
ž. Jan KratochvílVáňa st. Josef
ZNALL SCATER, 10, hnědák, val.Scater(POL)Amnestie
DS Řezáčová-Mikule
Veronika Škvařilová-ŘezáčováŘezáčová Jana
ZNCATCH LIFE(ITY), 12, ryzák, val.Rainbows For Life(CAN)Cape Monday(GB)
Viktorie-UH
ž. Niklas LovénBodlák Radim

Čas: 09:22,99, Mezičasy:
Výrok: JISTĚ-1 3/4-hlava-1/2-13-3/4-3 1/2-7-daleko-2 1/2-6-6-daleko
Majitel: Ševců, Trenér: Holčák Radek, Chov: Ševců František


Bez divácké kulisy na závodišti, ale s velkou podporou televizních diváků odstartovala jubilejní 130. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou. V cíli se radoval jeden ze smolařů Velké pardubické, žokej Lukáš Matuský, ke kterému se konečně štěstí obrátilo správnou stranou. K cenné trofeji jej donesl dvanáctiletý hnědý valach stáje Ševců Hegnus, kterého připravuje trenér Radek Holčák.

Slovenský jezdec se ve Velké pardubické prosadil po téměř 30 letech, pro Lukáše Matuského ale vítězství mělo ještě vyšší cenu. Podařilo se mu prolomit smůlu minulých let a navíc své vítězství, a celý dostihový den, věnoval do nebe své mamince. I Hegnusovi k úspěchu vždy malý kousek v minulosti scházel. Předloni doběhl druhý za Tziganem du Berlais, vloni se kvůli zranění na start vůbec nepodíval.

Do letošního ročníku odstartoval v konkurenci 18 koní. Dva ze svěřenců Josefa Váni – No Time To Lose a Sottovento – měli pád na Taxisově příkopu, pro druhého z nich to bohužel byl pád fatální. Jediná žena v sedle Veronika Škvařilová – Řezáčová svůj si svůj sen o Velké pardubické v sedle outsidera dostihu All Scatera plnila až k Irské lavici. Pak už dostih pokračoval bez větších problémů.

Za Havlovým skokem nasadil k trháku slovenský Vandual, kterého v loňském roce vedl Lukáš Matuský a který s ním tehdy doběhl na osmém místě. Tentokrát Vanduala vedl na poslední chvíli angažovaný francouzský žokej Romain Julliot. Jeho nástup zachytili Player s žokejem Marcelem Novákem a také Hegnus. Na poslední překážce byli na vedoucích pozicích Player a Vandual s Hegnusem, kterého ale na krátkou chvíli francouzský žokej přivřel u bariéry. Hegnus ale prokázal sílu ve finiši a došel si pro zasloužené vítězství. Vandual byl jen o hlavu třetí za Playerem.

Čtvrtý finišoval Talent, kterého původně měl vést žokej Martin Liška. V rámcovém programu se ale zranil a tak se na poslední chvíli do sedla vyhouplo žokej Pavel Složil ml. Na pátém místě došel předloňský vítěz Velké pardubické Tzigane du Berlais (ž. Jan Faltejsek), na šestém Casper (ž. Sertash Ferhanov) a na posledním dotované příčce se usadil Lodgian Whistle s žokejem Jaroslavem Myškou. Až po nich doběhl Stretton před loňským vítězem Theophilem, Bugsie Malone, Dulcar de Sivola a Mazhilisem. Na posledním místě dokončil vítěz Velké pardubické z roku 2015 Ribelino.

Hegnus je dvanáctiletý valach, který mezi špičku českých překážkářů patří už od svých tří let, kdy vyhrál Zlatou sponu. Později se stal vítězem i Ceny Labe a kvalifikačního dostihu. Ve Velké pardubické byl jednou druhý a jednou pátý.

Čas vítěze: 09:22,99
Výrok: LEHCE-1 3/4-hlava-1/2-13-3/4-3 1/2-7-daleko-2 1/2-6-6-daleko
Stav dráhy: 3.6 (dobrá )

Česká televize nabídla přímý přenos na kanálech ČT Sport a ČT 1. Na obou kanálech 130. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou sledovalo necelých 2,3 milionů diváků.

Slavnostní zahajovací ceremoniál se tentokrát konal pouze před kamerami České televize. Českou státní hymnu předneslo nejúspěšnější dětské dechové duo v České republice Pardubice komorní duo Ladies ve složení Anna Palmeová a Eliška Faltysová. Obě dvanáctileté dívky jsou vítězkami tuzemských i mezinárodních soutěží.

Tradičního žehnání koním a jezdcům se opět ujal patron závodiště, farář Zbigniew Jan Czendlik:

Všemohoucí Bože, požehnej koním i jezdcům. Ať všichni ve zdraví dokončí závod a v té dnešní době dezorientace šťastně a bezpečně dorazí do cíle. Ochraň je před nehodami, pády, zmatky nebo jiným neštěstím. A také žehnej nám všem ostatním: Ať máme zdraví jako kůň. Ať máme koňskou sílu a vytrvalost, a to především lékaři, zdravotníci a dobrovolníci. Ať se v tomto světě plném zatáček, slepých cest a různých záludností, orientují naši vůdci koňskou intuicí. Ať se v těchto dnech dokážeme na starosti světa dívat také s nadhledem jako z koňského hřbetu. A ať všechny překážky, které nám život staví do cesty, zvládáme se stejnou lehkostí, elegancí a noblesou s jakou je už za chvíli budou koně se svými jezdci. Amen.

RÁMCOVÝ PROGRAM

V rámcovém programu se dařilo žokeji Janu Kratochvílovi, který pro trenéra Josefa Váňu vyhrál tři dostihy. Jasný výkon předvedl Dusigrosz ve Stříbrné trofeji – Ceně pivovarů Staropramen, vzápětí Kratochvíl dominoval v sedle Chelmsfordda i v Ceně Kudy z nudy – Ceně ČASCH. Hattrick završil s Buonarrotim v Ceně hejtmana Pardubického kraje – Ceně Vltavy. „Buonarroti je trochu flink na skocích, musel jsem ho upozornit, aby skákal. Ale on ukázal svou rovinovou třídu a když se nám otevřel prostor na poslední překážce, předvedl že to umí,“ hodnotil dostih vítězný žokej. Pak ekipu trenéra Josefa Váni štěstí bohužel opustilo, Jan Kratochvíl měl pád ve Velké pardubické a Sottovento utrpěl fatální zranění. Theophilos Velkou pardubickou dokončil až na 9. místě, Mazhilis byl dvanáctý.

Ceně firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. – Ceně Labe, která je považována za předzkoušku Velké pardubické, se z vítězství radovali ve Valech u Přelouče. K vítězství po tuhém boji dovedl žokej Jaroslav Myška šestiletého Evžena. Na jeho výkonu se podepsaly prázdné tribuny. „Dneska byl Evžen laxní, on vyžaduje tu diváckou kulisu. Nasekal mi tam hodně chyb. Ale jsem rád, že aspoň ve finiši pořádně zabojoval a že jsme vyhráli,“ přiznal Jaroslav Myška.