2022

jméno koně, stáří, barva, pohlavípůvodjezdectrenérmajitel
1.MR SPEX(GER), 8, hnědák, valachTai Chi(GER)-Malatesta(IRE)ž. Lukáš MatuskýUrbánek LubošLokotrans
2.TALENT, 11, ryzák, valachEgerton(GER)-Tavbecca ž. Pavel Složil ml.Kabelková HanaDS Kabelkovi
3.SACAMIRO, 9, hnědák, valachCamill(IRE)-Sara. Jakub KocmanPetříková EvaJezdecký oddíl Beňov
4.PLAYER, 10, ryzák, valachMoonjaz(GB)-Play Stationž. Marcel NovákKvapilová LenkaNýznerov
5.ARGANO, 8, ryzák, valachLord Of England(GER)-Arganta(GER)ž. Martin LiškaLiška MartinMarek Šimák
6.LOMBARGINI(GER)*, 11, hnědák, valachEnjoy Plan(USA)-Lariaž. Jan OdložilPopelka StanislavEŽ Praha a.s.
7.DULCAR DE SIVOLA(FR), 9, hnědák, valachAssessor(IRE)-Histoire Des Ifs(FR) Josef BorčJirčáková VendulaDiJana Dobšice
8.STRETTON, 12, hnědák, valachHouse Rules(USA)-Step ž. Thomas GarnerPopelka StanislavNýznerov
ZCHICNAME DE COTTE(FR), 10, hnědák, valachNickname(FR)-Pensee De Cotte(FR)ž. Ludovic SolignacVítek PavelQuartis-Zámecký Vrch
PNIMPHAL(POL), 9, tm. hnědák, valachGolden Tirol(GER)-Implikacja(POL) ž. Jaroslav MyškaPopelka StanislavQuartis-Zámecký Vrch
PNKAISERWALZER(GER), 9, tm. hnědák, valachWiener Walzer(GER)-Kaiserblümchen(GER) am. Patrick MullinsBrečka JaroslavDS Millennium (SVK)
ZNBRUNCH ROYAL(FR), 9, hnědák, valachSunday Break(JPN)-Princess D`Orange(FR) ž. Josef BartošVáňa ml. JosefScuderia Aichner SRL
ZNNO TIME TO LOSE(GB), 13, hnědák, valachAuthorized(IRE)-Ballymore Celebre(IRE) ž. Ondřej VelekVáňa st. JosefParagan Horseboxes s.r.o.
ZNDUSIGROSZ(FR), 9, tm. hnědák, valachFull Of Gold(FR)-Deana(FR) ž. Marek StromskýVáňa st. JosefJoly
PNSTAR(GER), 11, bělouš, valachSternkönig(IRE)-St Aye(USA) ž. Jaroslav BrečkaBrečka JaroslavMPL Racing (SVK)

Čas: 09:31,24, Mezičasy:
Výrok: JISTĚ-1 3/4-krk-1 3/4-3 1/4-daleko-9-daleko
Majitel: Lokotrans, Trenér: Urbánek Luboš, Chov: Gest.Wieselborner Hof


Vítězem 132. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou se stal osmiletý hnědý valach stáje Lokotrans Mr Spex, kterého v Újezdu u Boskovic připravuje trenér Luboš Urbánek. Za zraněného žokeje Jana Kratochvíla, který se zotavuje z pádu v italském Meranu, zaskočil v sedle vítěze žokej Lukáš Matuský, který po prvenství z Hegnusem z roku 2020 má na svém kontě již dvě prvenství. Druhý skončil obhájce Talent, třetí místo bere překvapivě Sacamiro s Jakubem Kocmanem.

V ideálním dostihovém počasí se na start 132. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou vydalo 15 koní. Už na Taxisu skončily naděje Imphala s žokejem Jaroslavem Myškou, pro kterého to byl dvacátý start ve Velké pardubické. Pád tu měl i jediný bělouš ve startovním poli, slovenský Star s veteránem Jaroslavem Brečkou. Oba bez následků. O tempo se většinou starali zástupci stáje Nýznerov Stretton (ž. Garner) a Player (ž. Novák). Toto duo si dokázalo vytvořit i několikadélkový náskok. Pole soupeřů ale řídlo. Nejprve svého jezdce ztratil na Poplerově skoku Kaiserwalzer a na suchém příkopu za lesem pak Dusigrosz. Do cíle se bohužel nepodíval ani další svěřenec Josefa Váni st. No Time To Lose a ani jeho syna, když favorizovaný Brunch Royal „vysadil“ svého jezdce, žokeje Josefa Bartoše, na dropu. Pak už se na čelo k „nýznerovským“ začaly přibližovat bílorůžové barvy stáje Lokontrans Karla Jalového. Mr Spex se s Lukášem Matuským začali propracovávat ke špici a hlídat si především loňského obhájce Talenta (ž. Složil). Ten se při výběhu na travnatý ovál ujal vedení, nevzdával se ani Player. K mohutnému konci se nadechoval možná trochu podceňovaný Sacamiro (Kocman). V cílové rovině měl nejvíce sil Mr Spex, který udolal Talenta, bronz bere Sacamiro s Kocmanem, čtvrtý skončil Player a doběh pěti koní završil debutant Argano s žokejem Martinem Liškou. Na šestém místě dokončil Lombargini (ž. Odložil), poslední dotovanou příčku bral Dulcar De Sivola, pro kterého to je nejlepší umístění ve Velké pardubické. Do cíle se dostal také osmý Stretton. Chicname de Cotte byl zadržen.


RÁMCOVÝ PROGRAM

Do rámcového programu doslova vlétl žokej Jan Odložil. Svůj hattrick zahájil hned v prvním dostihu věnovanému klisnám, když potěšil mohutný fanklub Makové panenky. Vítězku Ceny společnosti VCES a.s. – Cenu Laty Brandisové do Pardubic přijel podpořit celý autobus fanoušků z malé moravské vesničky. Druhé vítězství Odložil připojil vzápětí v Ceně společnosti Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. – Ceně ČASCH v sedle Greek Dessert, který tak i při svém šestém životním startu drží neporazitelnost. Hattrick Jan Odložil završil v Ceně hejtmana Pardubického kraje – Cena Vltavy v sedle Gatsbyho. Poté si taktovku převzal žokej Jaroslav Myška. V Ceně Lesů České republiky – Cena Labe zvítězil v sedle Well Absolut, kterého připravují s manželkou Štěpánkou. Ta prozradila, že Well Absolut by se měl v příštím roce objevit v některé z kvalifikací na Velkou pardubickou. Druhé vítězství přidal Myška v následujícím Poplerově memoriálu skupiny Profireal Group, kdy do cíle přivedl Lianela. V Poháru BICZ holding 2022 se zadařilo francouzskému žokeji Benoitu Claudicovi, když zvítězil v sedle Godfrey stáje DS Pegas.


Vítězem 132. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou je MR SPEX, ž. Lukáš Matuský, trenér Luboš Urbánek, stáj LOKONTRANS majitele Karla Jalového / foto Petr Šedivý (2022)